rings
Canlı Destek callme İletişim gosem
Siz Rahat Uyuyun Diye Biz Ayaktayız !
phone
Telefon
+90 (530) 601 53 65
mail1
E-Posta
info(at)nak.org.tr
date
MESAİ SAATLERİ
7 Gün, 24 Saat
CANLI DESTEK
» » Toplum Afet Gönüllüsü Projesi
18 Şub 2011

Toplum Afet Gönüllüsü Projesi

Toplum Afet Gönüllüsü Projesi Toplum Afet Gönüllüsü yani TAG programı,öncelikle Nilüfer ilçemizdeki vatandaşlarımızı afetlere karşı bilinçlendirerek afet hazırlıklarını mahalleler bazında yapmak amacıyla geliştirilmiş bir projedir.

Gerek dünyanın pek çok ülkesinde ve gerekse ülkemizde farklı illerde, farklı isimler altındaki örneklerinde olduğu gibi, bu proje de tamamen gönüllülük anlayışını içeren bir örgütlenme modeli olarak tasarlanmıştır.

Proje, ilçemiz Nilüfer'in şartlarına göre hazırlanmış olup uygulaması kendi imkan ve kabiliyetlerimiz doğrultusunda yürütülecektir.

Projedeki asıl amaç 1. derece deprem bölgesi içinde yer alan Bursa kentinde, insanları doğal afetlere karşı hazırlıklı hale getirmek, güvenli bir çevrede yaşama bilincini geliştirmek, mahalleler ile kurum ve kuruluşlarda yerel hazırlıkları etkinleştirerek toplumsal dayanışmayı arttırmak ve ilgili kurum ve kuruluşlar ile vatandaş işbirliğini geliştirerek koordinasyonu sağlamaktır.

Toplum afet gönüllüsü, afetlere yönelik yapılacak çalışmaya kendi isteğiyle katılan kişiyi ifade etmektedir. Proje 2011 Mart ayının ikinci haftasına dek kayıt kabul etmeye devam edecek ve yine Mart ayının son haftası bilgilendirme toplantılarına başlayacaktır. Projenin yürütücüleri NAK Arama Kurtarma, Nilüfer Kent Konseyi ve Nilüfer Belediyesi olacaktır.

 

TOPLUM AFET GÖNÜLLÜSÜ PROGRAMI Hakkında Bilgilendirme

Mart ayının son haftası yapılması planlanan bir tanışma toplantısının akabinde 2 kez daha biraraya gelinerek tamamlanmaya çalışılacak bir eğitim programıdır.
Yapılacak ilk toplantı tamamen tanışmaya ayrıldığından soru - cevap şeklinde geçecek kısa bir buluşma olacaktır. Daha sonrasında Nilüfer'de bulunan mahallelerden tespit edilmiş gönüllüler, mahalle mahalle eğitime alınacaklardır. İkinci buluşmayı teşkil eden bu mahalle bazlı eğitim toplantılarında ise, gönüllülere özellikle deprem kaynaklı bir acil durumda, Dünya standartı olarak kabul edilen ilk ve en önemli, sağ kurtarılmaların neredeyse %80'lik kısmının gerçekleştirildiği 72 saatlik süreçte nasıl davranılması gerektiği, basit arama-kurtarma bilgileri ile birlikte verilecektir.
Ve programın son ayağı olan 3. buluşma da ise, 2004 yılından bu yana faaliyet gösteren gönüllü arama ve kurtarma ekibimiz NAK Arama Kurtarma üyeleri tarafından, enkaz üzerinde arama ve kurtarma faaliyetinin nasıl gerçekleştiği simüle edilerek Toplum Afet Gönüllüsü Programına karılan gönüllülere izletilecektir. Bu safhayı takiben, TAG(Toplum Afet Gönüllüsü) Programına dahil olmuş istekli gönüllüler, kendi istekleri doğrultusunda NAK Arama Kurtarma Ekibi'nin gönüllü birer üyesi haline gelerek daha farklı ve spesifik eğitimlere de tabi tutularak, gerçek arama kurtarma operasyonlarında, gönüllü üye vasfıyla yer alabileceklerdir. Aynı zamanda birer TAG olarak da kendi mahallelerine konumlandırılmış veya konumlandırılacak "Afet Konteynırları"ndan ve herhangi bir afet anında, bu konteynırlarda bulunan basit arama kurtarma malzemelerinin de kullanımından sorumlu olacaklardır...

 

Toplum Afet Gönüllüsü Projesi'ne Katılmak için TIKLAYINIZ

Benzer Konular
Yangın Söndürme, Duman Kaçış ve Deprem Simülasyonu Eğitimi
26 Ara 2016
2016 Triyaj Eğitimi
25 Eyl 2016
Mağara Kurtarma Operasyonlarına Hazırlık Eğitimleri
02 May 2016
2016 Orman Yangınlarıyla Mücadele Eğitimi
22 Nis 2016
Konak Mahallesi ile Toplum Afet Gönüllüsü Projesi
22 Mar 2012
Daha İyiye Yolculuğumuz Devam Ediyor...NAK
14 May 2011
Trafik Kazalarına Müdahale Eğitimi
03 Mar 2011

Добавить комментарий

Автору будет очень приятно узнать обратную связь о своей новости.

arrow