rings
Canlı Destek callme İletişim gosem
Siz Rahat Uyuyun Diye Biz Ayaktayız !
phone
Telefon
+90 (530) 601 53 65
mail1
E-Posta
info(at)nak.org.tr
date
MESAİ SAATLERİ
7 Gün, 24 Saat
CANLI DESTEK
» Hakkımızda

Hakkımızda

2004 yılında Kent Konseyi çatısı altında; insan hayatının değerini bilen, gönüllülük esasını benimsemiş, yardımsever, fedakar, dürüst, güvenilir, doğaya ve çevreye saygılı bireylerle yola çıkmış, 24.05.2011 tarihinde ise dernek statüsüne ulaşmıştır.

NAK Arama Kurtarma, İç İşleri Bakanlığı’na bağlı bir dernek olmakla birlikte, yurt içi ve yurt dışı resmi makamlarca tanınan ve aynı zamanda Birleşmiş Milletler-OCHA (Office for the Coordination of Humanitarian Affairs), yeni kurulmakta olan ve ekibimizin de kurucu üyesi olduğu IDERN (International Disaster Emergency Response Network) ve Avrupa Parlamentosu Şeffaflık Girişimi (The European Transparency Initiative) üyesi olan Bursa merkezli en aktif, gönüllü arama ve kurtarma ekibidir.

NAK Arama Kurtarma; 1999 yılında yaşanan acı deprem sürecinin akabinde Türkiye’de gelişen gönüllü arama ve kurtarma derneği furyasında bir çok benzer organizasyon kurulmuş olmasına karşın, mevcut duruma bakıldığında bu gönüllü organizasyonlar arasından aktif olarak geriye kalan küçük bir grupta yer almaktadır. NAK Arama Kurtarma’nın aktif üyeleri arasında her meslek grubundan gönüllü yer almaktadır. Yapılan arama kurtarma ve insani yardım operasyonlarının tümü NAK Arama Kurtarma çatısı altında bulunan gönüllülerce sürdürülmektedir. Günlük yaşantıda çeşitli meslek gruplarından olan bu gönüllüler NAK Arama Kurtarma üyesi olma kararı aldıktan itibaren, dernek çatısı altında yapılan teorik ve pratik eğitimlerle zaman içerisinde operasyonların aktif kısmında yer almaktadırlar. NAK Arama Kurtarma’ya üye olan herhangi bir gönüllü arama kurtarma ile ilgili en basit eğitimden, en karmaşık eğitime kadar tüm gerekli süreçlerini bu çatı altında tamamlayarak arama kurtarma operasyonu gerektirebilecek herhangi bir acil durum ve afet anında eğitimli ve katıldığı operasyonlar sebebi ile tecrübeli birer arama kurtarma görevlisi haline gelirler. 

Genel olarak gönüllü organizasyonumuz ile Enkaz, Doğada Kaybolma, Doğa Sporları Kazaları, Trafik Kazalari, Heyelan, Sel, Toprak Kayması, Trafik Kazaları, Suda Boğulma Sonucu Kaybolma, Çığ, Orman Yangını, Bina Yangını ve benzer Doğal veya İnsan kaynaklı her türlü Afet ve Acil Durum sürecine müdahale edebilen ekibimiz Merkez Bursa Ekibi, İstanbul, Muğla, İzmir ve Karabük Birimleri ile Türkiye genelinde yaklaşık 140 üyeden oluşmaktadır.
arrow