rings
Canlı Destek callme İletişim gosem
Siz Rahat Uyuyun Diye Biz Ayaktayız !
phone
Telefon
+90 (530) 601 53 65
mail1
E-Posta
info(at)nak.org.tr
date
MESAİ SAATLERİ
7 Gün, 24 Saat
CANLI DESTEK
» » Uludağ'da Kaybolan Turisti Kurtarma Operasyonu
04 Eyl 2012

Uludağ'da Kaybolan Turisti Kurtarma Operasyonu

Uludağ'da Kaybolan Turisti Kurtarma Operasyonu 01.09.2012 Cumartesi günü saat 20:14'te alınan ihbar ve operasyon çağrısına istinaden, ekibimiz üyelerinden oluşan 7 kişilik Dağ Birimimizle hemen Uludağ'a hareket edilmiştir. Saat 21:07'de kaybolma olayının yaşandığı iddia edilen Uludağ - Sarıalan Mevkii'ne ulaşılmış ve bölgede yalnızca AFAD - Arama Kurtarma Bursa Birlik Müdürlüğü'ne bağlı, 6 kişiden oluşan nöbetçi ekip ve 3 kişiden oluşan 112 Bursa ekibiyle karşılaşılmıştır. Ekibimizden hemen 10 dk önce bölgeye ulaşan Sivil Savunma ekibiyle birlikte operasyona başlanmıştır.

Vatandaşın verdiği bilgiler doğrultusunda aramaya başlayan ekibimiz Sarıalan'dan Sarıçayır (Alman Çayır'ı) Mevkii'ne ulaşmış, buradan da Kızpınarı Patikasında aramaya devam ederken Sivil Savunma ekibiyle ayrılarak daha geniş bir AT(Alan Taraması) yapma kararı almıştır. Tam bu esnada AT Yaparak Oteller Mevkii'nden aşağı inen Uludağ JAK Ekibi (Tim Komutanı, Tim Elemanı ve 1 adet er) ile karşılaşılarak yeniden istişare yapılmış ve Sarıçayır ve Sarıalan Mevkii arasında kalan ormanlık alanda daha geniş AT yapılabileceği kararlaştırılarak sık ormanda AT yapılmaya başlanmıştır. 23:00 sularında, orman içinden Sarıalan'a tekrar inildiğinde diğer arama kurtarma ekiplerinin ve basın mensuplarının yeni geldiği, bazı arama kurtarma ekiplerinin daha araçlarında olduğu ve park etmeye çalıştığı görülmüştür.

Ormanda yapılan arama esnasında gelen ve sivil olan rütbeli askerin Pala'nın Yeri Restaurant'da verdiği bilgilere istinaden ( Kayıp Kızın Cep Telefonunun Verdiği Sinyallerin Geldiği Baz İstasyonları ) ki birbirinden oldukça uzakta bulunan 2 baz istasyonu, bulunma ihtimali olan 2 noktadan birincisi ve uzak olan Yayla Tepe Mevkii'ne AT yaparak inilmiş, geri dönüşte bulunma ihtimali olan 2. noktaya gidilmek üzere harakete geçilmiştir. Orman içinde ilerlerken, vatandaşlar tarafından kayıp kızın sesinin arama yapmak üzere gittiğimiz 2. bölge olan Küçük Bakacak Mevkii'nde duyulduğu ihbarı üzerine bölgeye yakın olan JAK (Jandarma Arama Kurtarma) hemen hareket etmiş, kıza ulaşmıştır.

Benzer Konular
Uludağda Kaybolan Bayan Vatandaşımızı Kurtarma Operasyonu
15 Oca 2017
Uludağ Hüseyinalan Kayıp Arama Operasyonu
09 Mar 2016
Uludağ Kayıp Bisikletçiler Operasyonu
14 Eyl 2014
Uludağ Orman Yangınına Müdehale
04 Kas 2013
Uludağ Kayıp Dağcı Arama Operasyonu
09 Mar 2013
Kayıp Gençler Ekibimiz Tarafından Kurtarıldı
05 Kas 2012
Uludağ’a Tırmanan Afgan Dağcıyı Ekibimiz Kurtardı
24 May 2012

Добавить комментарий

Автору будет очень приятно узнать обратную связь о своей новости.

arrow