rings
Canlı Destek callme İletişim gosem
Siz Rahat Uyuyun Diye Biz Ayaktayız !
phone
Telefon
+90 (530) 601 53 65
mail1
E-Posta
info(at)nak.org.tr
date
MESAİ SAATLERİ
7 Gün, 24 Saat
CANLI DESTEK
29 Nis 2015

Nepal Katmandu Depremi

25.04.15 Cumartesi günü, Nepal'de meydana gelen 7.8 M büyüklüğündeki depreme istinaden, gönüllü arama kurtarma derneğimiz NAK Arama Kurtarma adına hemen BM - İnsani Yardım Koordinasyon Ofisi ile temasa geçerek bölgedeki durum yakından takip edilmeye başlanmış ve gönüllü üyelerimize de "Acil" kodlu mesajla hazırlıklı olmaları bildirilmiştir. 

Durumun vahameti göz önüne alınarak Cumartesi gecesi ekibe hazırlanması ve Pazar günü bölgeye hareket edileceği bildirilmiştir. Bu noktada dernek kasasında ne yazık ki bölgeye gidecek olan 8 kişilik ekip ve arama köpeğimizin yol masraflarını karşılayacak nakit (ki yaklaşık 20.000 TL civarındadır...) paranın olmayışı, yolculuk için destekçi arayışına girmemize neden olmuştur. Elbette bir sonraki günün Pazar olması da destekçilere ulaşma konusunda ne yazık ki ekibimize engel olmuştur. Türkiye'den bölgeye giden ilk ekip Cumartesi gece uçağı ile AFAD ve AFAD'ın destekleyerek beraberinde götürdüğü İHH ve GEA olmuştur. 

Pazar günü başlayan ve Pazartesi sabahı neticelenen görüşmelere istinaden 27.04.15 Pazartesi akşam üzeri saat 20:20'de kalkan, 0726 uçuş numaralı THY uçağı ile Başbakanlık AFAD ve Dış İşleri Bakanlığımızla koordineli şekilde bölgeye gönderilecek olan ekibimiz için İstanbul'da, köprü girişinde Başbakanlık AFAD'dan gelen telefon üzerine BM'nin, Nepal hükümeti'nin bölgeye daha fazla Kurtarma Ekibi kabul etmediği, gidecek ekiplerin koordinasyon dışı kalacağı, Kathmandu - Tribhuvan Havaalanı'nda yalnızca 6 uçaklık yer olduğu ve insani yardım malzemesi taşıyan kargo uçakları dışındakilerin Hindistan'a yönlendirildiği uyarısı üzerine yapılan görüşmeler sonucunda bölgeye gidecek ekibin biletleri Hava alanında iptal edilerek operasyon askıya alınmıştır. 
Tüm bu süreçte bizlere destek olan ANAK Ekibi Başkanı Sayın Topçuoğlu'na, Başbakanlık AFAD Yetkilisi Sayın Kurnaz'a ve Hava Yolları Yetkilisi Sayın Hazneci'ye yürekten teşekkür ederiz.
 
Nepal Katmandu DepremiNepal Katmandu DepremiNepal Katmandu DepremiNepal Katmandu DepremiNepal Katmandu Depremi
Benzer Konular
UVSAR - NAK 2016 Bursa Tatbikatları
29 Şub 2016
Almanya 2015 Arama Köpekleri Eğitim Faaliyeti
27 Eki 2015
UVSAR-NAK Uluslararası Arama Kurtarma Tatbikatı Galati-Romanya 2015
19 Ağu 2015
IDERN Faaliyetleri: UVSAR-NAK 2015 Bursa Tatbikatı
29 May 2015
RRA-NAK Uludağ Ortak Kış Tatbikatı
22 Şub 2015
Arama Kurtarma Köpeğimizin Eğitimleri için Almanyadayız
09 Kas 2014
RRA - NAK Ortak Tatbikatı
30 Mar 2014

Добавить комментарий

Автору будет очень приятно узнать обратную связь о своей новости.

arrow